Міжнародний форум асоційованих шкіл ЮНЕСКО

16 листопада було проведено Міжнародний форум асоційованих шкіл ЮНЕСКО «20 років з ЮНЕСКО. Цінності та пріоритети на шляху до сталого розвитку».
20 років тому,  у Міжнародний день толерантності, під час візиту в Україну Генеральний директор ЮНЕСКО Федеріко Майор (1987–1999 рр.) вручив ліцею сертифікат про приєднання до міжнародного Проекту асоційованих шкіл ЮНЕСКО (ПАШ ЮНЕСКО).

Мета форуму – залучити учнів асоційованих шкіл ЮНЕСКО до конструктивної дискусії щодо визначення цінностей та пріоритетів на шляху до сталого розвитку та безпечного світу. Міжнародний форум відбувся за участю представників Національної комісії України у справах ЮНЕСКО, Представництва Європейського Союзу в Україні, посольств КНР та Литовської республіки, Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Київської міської державної адміністрації, управління освіти та інноваційного розвитку Печерської районної в місті Києві державної адміністрації, міжнародних громадських організацій, Інституту Конфуція при КНУ ім.Т.Шевченка, учнів та вчителів шкіл ПАШ ЮНЕСКО з Польщі,Чехії та України.

На форумі виступили почесні гості:
депутат Верховної Ради України, президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко керівник служби з питань безпеки Апарату РНБО України Костянтин Романцов;
виконавчий секретар Національної комісії України у справах ЮНЕСКО Оксана Кизима;
начальник відділу науки, прогнозування та аналізу цільових програм Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Київської міської державної адміністрації Світлана Бабінець;
начальник управління освіти та інноваційного розвитку Печерської районної в місті Києві державної адміністрації Тетяна Копил;
політичний радник Представництва Європейського Союзу в Україні Овідіу-Віорел Нафтанайла;
начальник відділу з питань освіти Посольства КНР в Україні Ван Дацзюнь;
почесний консул Литовської Республіки в Україні Євгеній Лавров;
перший заступник Голови Національної ради жінок України Марія Петрова;
мер м.Легіоново (Республіка Польща) Роман Смогоржевський;
заступник мера м. Зелеч Любуш Репачек (Чеська Республіка);
координаторка програми «Жінки-лідерки» Національного Демократичного Інституту Анастасія Яновицька.
У роботі форуму брали участь учні, вчителі Йоана Бієнько та Яцек Крупка асоційованої школи ЮНЕСКО Республіки Польща Шкільного комплексу № 3 м. Легіоново; вчитель Школи № 66 м. Зелеч Чеської Республіки Власта Атанасова.
Робочими мовами форуму були українська та англійська.
Програма форуму включала фестиваль проектів асоційованих шкіл ЮНЕСКО України та Польщі; творчий звіт Ліцею міжнародних відносин №51 як учасника ПАШ ЮНЕСКО.
Фестиваль проектів відбувався у п’яти творчих студіях, де всі учасники форуму мали можливість розповісти про свої проекти в ПАШ ЮНЕСКО та долучитися до дискусії про визначення цінностей та пріоритетів на шляху до сталого розвитку та безпечного світу:
1. Історико-культурна та природна спадщина, яка перебуває під охороною ЮНЕСКО в Україні та Польщі.
2. Екологічні проекти асоційованих шкіл ЮНЕСКО.
3. Волонтерські проекти.
4. «Мир та справедливість» – глобальна ціль сталого розвитку. Толерантність та гендерна рівність.
5. «Партнерство заради стійкого розвитку». Розвиток молодіжної дипломатії.
2017 рік оголошено рішенням Генеральної Асамблеї ООН (A/res/70/193) Міжнародним роком сталого туризму в інтересах розвитку, тому учасникам форуму була запропонована арт-терапія за темами «Україна як бренд» та «Республіка Польща як бренд». Учні з України та Польщі із задоволенням брали участь у створенні панно, які надали їм можливість розповісти про історико-культурну, природню та нематеріальну спадщину двох країн.
Учителі та учні ліцею підготували для гостей форуму творчий звіт «20 років з ЮНЕСКО. Цінності та пріоритети на шляху до сталого розвитку». Участь у проекті надає сучасний зміст освітньому простору ліцею, формує полікультурні та громадянські компетенції учнів, нову педагогічну ментальність учителів.
Ліцей як асоційована школа ЮНЕСКО в Україні працює за основними темами, визначеними ЮНЕСКО: вивчення світових проблем і роль системи ООН у їхньому врегулюванні; права людини; інші країни та культури; людина і довкілля. Основними формами діяльності ліцею є: участь у міжнародних освітніх проектах; розвиток молодіжної дипломатії; відзначення пам’ятних дат ООН, ЮНЕСКО; проведення семінарів, конференцій, фестивалів.
Робота в міжнародних проектах – пріоритетна ланка в діяльності ліцею. З метою формування полікультурних компетенцій учнів та інтеграції освітнього простору ліцею у міжнародний освітній простір налагоджено зв’язки з навчальними закладами Франції, Великобританії, Норвегії, Чехії, Болгарії, Кіпру, Польщі, КНР. Багато років Ліцей міжнародних відносин № 51 набуває цінний досвід у Міжнародному проекті «Україна – Франція – Польща: cпівробітництво в освіті». Це спільний проект навчальних закладів мережі «Асоційовані школи ЮНЕСКО»: Ліцею міжнародних відносин №51 (Україна), Шкільного комплексу №3 м. Легіоново (Польща), Колежу м. Санліс (Франція). Ліцей, продемонструвавши свою багаторічну роботу у ПАШ ЮНЕСКО, сприяв тому, що школи-партнери з Польщі та Франції приєдналися до цього міжнародного проекту. У рамках проекту було проведено багато міжнародних зустрічей в Україні, Франції та Польщі: театральні фестивалі у м. Легіоново (Польща) під патронатом Національної комісії Польщі у справах ЮНЕСКО, спільні форуми в м. Санліс (Франція) на щорічних Днях Анни Київської, відвідування Штаб-квартири ЮНЕСКО та Українського культурного центру в Парижі разом з європейськими друзями. До цього проекту долучилися навчальні заклади Чехії, Болгарії, Латвії та Литви. Спілкування з молоддю європейських країн, обмін досвідом та думками є внеском у процес європейської інтеграції України.
У рамках Десятиріччя зближення культур (2013 – 2022 рр.) з 2014 року ліцей започаткував міжнародний проект «Європа та Азія в діалозі культур» завдяки тісній співпраці з Посольством КНР. Наші учні мають унікальну можливість вивчати китайську мову з викладачами Інституту Конфуція при КНУ ім. Т. Шевченка. В ліцеї відбулося багато цікавих зустрічей з представниками посольства КНР в Україні. На запрошення Школи Тайань Інь Шунь Шань м. Тайань (КНР) відбувся візит учителів ліцею до КНР, де була підписана угода про співробітництво між ліцеєм та цією школою. Ліцеїсти вивчали історію і культуру КНР та яскраво представили цю країну у районному конкурсі «Діалог держав: партнерство в освіті» у 2015 році. У 2017 році в ліцеї було проведено Міжнародний форум для асоційованих шкіл ЮНЕСКО м. Києва «Європа та Азія в діалозі культур. Уроки життя від Конфуція».
Ліцей проводить багато заходів з метою формування культури миру. Зокрема, щорічно відзначається Міжнародний день миру, учні беруть участь у миротворчих проектах, акціях, флешмобах, дискусіях, конференціях, форумах, учителі проводять уроки миру. У 2016-2017 роках спільно з Національною радою жінок України учні та вчителі ліцею працювали у проекті «Культура миру через рівні можливості до благополуччя світу». У рамках проекту були створені з професійними художниками-волонтерами родинна, дитяча, юнацька, студентська, волонтерська, міжнародна, кримсько – татарська, діаспорська Емблеми Миру. Емблеми об’єднали навколо себе величезну кількість дорослих і дітей та дали можливість провести діалог миру як в Україні, так і в світі. Ліцеїсти створили перший у світі Юнацький Герб Миру, а також записали відеоролик, у якому закликали світ жити у мирі та злагоді. Відеоролик «Заклик до миру» був переданий у школи української діаспори у світі. Ліцей співпрацює з українською діаспорою у Франції та Іспанії. Ліцей отримав сертифікат за участь у Всесвітньому флешмобі «Дзвін миру», що проводився спільно з штаб-квартирою ООН в Нью-Йорку 21 вересня 2017 року.
Навчальний заклад бере активну участь у різноманітних екологічних проектах, акціях, днях довкілля, зльотах молодих екологів. Ліцей є учасником програми «Відродження лісів України», екологічного освітнього проекту “Зелений пакет”. У 2014 році ліцей став переможцем конкурсу «Енергоефективні школи». Під керівництвом науковців з Академії наук України ліцеїсти активно працюють в екологічних проектах у галузі космічної біології.
Щорічно учні та вчителі ліцею відзначають Міжнародні Дні ЮНЕСКО та ООН. На базі навчального закладу, як асоційованої школи ЮНЕСКО, проводяться міжнародні форуми, конференції, семінари. Ліцей є постійним учасником Всеукраїнських та міських конференцій учнів ПАШ ЮНЕСКО, співпрацює з Європейським молодіжним парламентом
У Ліцеї створено умови для розвитку волонтерського руху учнів. Разом із батьківською громадськістю вирішуються питання благодійної допомоги героям АТО, постраждалим громадянам під час бойових дій. Відео-відгук від бійців 5 та 8 батальонів Української Добровольчої Армії та медичного підрозділу за посиланням: http://sectorpravdy.com/ua/news/duknews/2019-kyivskyi-litsei-51-peredav-biitsiam-podarunky-vid-mykolaia.
З 2002 року наш ліцей співпрацює з Городнянською школою-інтернатом для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Щорічно проводиться благодійний ярмарок «Діти – дітям», у якому беруть участь усі бажаючі учні, вчителі та батьки.
Ліцей намагається проводити ефективну роботу з поширення цінностей ЮНЕСКО та ООН на виконання Резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 25 вересня 2015 року «Перетворення нашого світу: Порядок денний в області сталого розвитку на період до 2030 року», яка оголошує новий план дій, орієнтований на виведення світу на траєкторію сталого та життєстійкого розвитку; у рамках Десятиріччя зближення культур (2013 – 2022 рр.), оголошеного Генеральною Асамблеєю ООН (A/RES/67/104) та програмної діяльності ЮНЕСКО щодо сприяння культурному різноманіттю, міжкультурному діалогу та культурі миру.
Підсумком роботи форуму стало прийняття декларації, яка визначила пріоритети шкіл ПАШ ЮНЕСКО на шляху до сталого розвитку. Всі учасники форуму отримали сертифікати.
Висловлюємо подяку всім асоційованим школам ЮНЕСКО – учасникам форуму:
Першій міській гімназії м. Черкаси, Богодухівській гімназія № 1 та асоційованим школам ЮНЕСКО
м. Києва (НВК «Гуманітарній гімназії «Гармонія», НВК «Оболонь», Коледжу економіки, права та інформаційних технологій «КРОК», НВК «ЕКОНАД», Київській гімназії східних мов № 1, Українському гуманітарному ліцею КНУ ім. Т.Шевченка, Ліцею № 100 «Поділ», Спеціалізованій школі І-III ступенів з поглибленим вивченням англійської мови № 165, ЗНЗ II – III ступенів «Фінансовий ліцей», СШ № 211, Гімназії № 109 ім. Т.Шевченка, Печерській гімназії № 75, Спеціалізованій школі з поглибленим вивченням англійської мови № 85, Спеціалізованій школі
№ 80).
Висловлюємо щиру вдячність навчальним закладам, які приєднались до форуму: Кловському ліцею № 77, Гімназії «Консул» № 86, Гімназії № 117 ім. Л.Українки, Спеціалізованій школі № 47; Спеціалізованій школі № 181, Спеціалізованій школі № 53.